Marek Pietrzyk – Fotografia » Info

Marek Pietrzyk – Fotografia

facebook

Info

Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.” – Don McCullin

„Odkryłem,że choć aparat fotograficzny nie może wyrazić swej duszy,to może to zrobić fotografujący” – Ansel Adams

Fotografią z zamiłowania zajmuję się od 2004 roku. Trzy lata później zakupiłem pierwszą lustrzankę cyfrową. Pracuję na sprzęcie marki Nikon, będąc jednocześnie członkiem Formacji Fotograficznej Podbeskidzie. Jest to moja życiowa pasja z każdą chwilą, kiedy robię zdjęcia uczę się nowych metod pozwalających zgłębić tajniki fotografii.

Od samego początku zajmowałem się fotografią sportów ekstremalnych, głównie różne dziedziny MTB (street, dirt, park), z czasem jednak zaczęły się pejzaże, urban exploration (potocznie zwanymi miejscami opuszczonymi), fotografia koncertowa, artystyczna. Fotografią portretową zajmuję się stosunkowo krótko, ale z każdym nowym kadrem, czy to ułożonym w głowie, czy też gotowym na wyświetlaczu aparatu uczę się, ciągle przyswajam wiedzę i jestem otwarty na próbowanie czegoś nowego. Duane Michals był zdania, że „fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego co jest już znane. Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu. Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób.” i z tego staram się trzymać. Zapraszam również do współpracy, ani ja ani mój aparat nie gryziemy a może to zaowocować ciekawą współpracą.

Jaki jest cel mojej pracy? Przede wszystkim chciałbym ukazać świat, jak mawiał Robert Bresson (“Fotografując staraj się pokazać to czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył.”), który widzę swoimi oczami. Jego piękno, tajemniczość, melancholię, szorstkość, niepewność co czeka tuż za rogiem, tragedię miejsca jak i jego szczęście. Najważniejsze jest również to, aby odmienna interpretacja moich fotografii zbiegała się do jednego punktu kulminacyjnego, który jest uniwersalnym i ponadczasowym przekazem dla innych. Przez fotografię chce wydobyć to, czego w pośpiechu dnia codziennego po prostu nie dostrzegamy lub omijamy nie zwracając na to uwagi. Każde nowe zdjęcie jest oddzielnym, zróżnicowanym przekazem dla odbiorców – często skłaniającym do refleksji. Rozwijając swoją pasję mam nadzieję, iż dotrze ona do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim będzie ona zapamiętana jako nowe spojrzenie na otaczający nas świat. Fotografia dla mnie, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności czy kolokwialnego ‚szpanu’. To sposób życia i egzystowania w ciężkich warunkach tego świata…

W chwili obecnej swoje zaufanie okazały mi portal good-photo.pl z którym mam przyjemność współpracować, rozwijać się i podnosić swoje umiejętności w różnych dziedzinach sportu i nie tylko, które odbywają się na terenie całego Podbeskidzia jak i kraju. Dodatkowo prowadzę warsztaty, organizowane przez wyżej wspomniany portal, o nazwie „Twoje miasto po zachodzie Słońca”, które mają na celu przybliżyć uczestnikom ideę fotografii nocnej. Jeżeli uczestniczyli Państwo w takim przedsięwzięciu na terenie Górnego, bądź Dolnego Śląska, duże jest prawdopodobieństwo, że to wlaśnie ja je prowadziłem.

Wszelkie pytania i sugestie można zamieszczać w „Księdze gości” bądź w dziale „Kontakt”.

Pozdrawiam :)

Osiągnięcia:

1 miejsce w IX Edycji Konkursu Fotograficznego „Ulice i uliczki, drogi i dróżki” organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie.

3 i 2 miejsce w konkursach różnych edycji Spaceru Fotograficznego organizowanego przez firmę Photopixo.

Znajomi i przyjaciele o mnie:

„Zdjęcia na mój gust są rewelacyjne. Mają klimat i nie są takie sobie ooo… Tylko jest w nich coś więcej. Są jedyne  w swoim rodzaju. I jeżeli ktokolwiek powie, że są jak tysiące innych zdjęć to będę się z nim kłócić. Te zdjęcia nie są robione od tak… żeby pokazać że mam aparat i ha „kłaniajcie się jestem Panem”. W tych zdjęciach jest coś innego… jest w nich życie. Kiedy patrzysz na nie nie widzisz tylko zdjęć… One pomagają Ci przenieść się w tamto miejsce…”

„Fotografia, to nie tylko Twoja pasja, to całe Twoje życie… Sztuka fotografowania nie polega na tym, że robi się piękne zdjęcia, tylko polega na rozwijaniu się w tej materii… Twój rozwój jest ogromny, zdjęcia z czasem coraz lepsze… Starasz się w każdym zdjęciu pokazać swój styl i swój charakter… Twoje zdjęcia nie są typowe… Potrafisz idealnie wydobyć wszystko, co chcesz, by zainteresować każdego… Masz ogromny zapał i wychodzi Ci wszystko…”

„Twoja pasja jest niesamowita. Z każdym nowym zdjęciem rozwijasz swój warsztat umiejętności. Nawet osoba nie znająca się tak dobrze jak Ty na fotografowaniu potrafi zrozumieć Twój przekaz zdjęcia. Starasz się ukazać najciekawsze i najlepsze cechy danego miejsca czy fotografowanej osoby. Wydobywasz to, co warte jest ukazania, ale ukazania w sposób zgodny z Twoim sposobem patrzenia na świat. W zależności od rodzaju i typu zdjęcia każde jest doskonale dopasowane do tematu, jest tajemnicze, często intrygujące. Każde miejsce potrafisz ująć w odpowiedni sposób a  światło, cień, kolor współgrają ze sobą tworząc niesamowitą całość. Bawisz się tym, eksperymentujesz i to widać od razu, widać chęć życia, pokazania czegoś nowego i niesamowitego. Zdjęcia oddają samego Ciebie i tym bardziej są one bezcenne i jedyne w swoim rodzaju. Nocne zdjęcia są, jak dla mnie,  rewelacyjne – są to miejsca zwykłe zaciekawiające na zdjęciach. Twoja pasja i umiejętności doprowadzą Cię daleko… Już można powiedzieć, że Jesteś na właściwej drodze spełniania swoich pasji… Nic tylko czekać na kolejne zdjęcia i sesje.”